مترجم: زهره همتیان
شرکت‌هایی که به هنگام اجرای استراتژی‌های رشد به نقاط ضعف سازمانی خود می‌پردازند در واقع برای خود مزیت قائل می‌شوند.

بسیاری از مدیران ارشد توجه زیادی به جنبه استراتژیک رشد می‌کنند. با این حال بسیاری از آنها اهمیت عوامل سازمانی را در تبدیل استراتژی رشد به واقعیت دست کم می‌گیرند. این بی‌توجهی و غفلت می‌تواند باعث افت برنامه‌های رشد شرکت شود: ساختارها و فرآیندهای سازمانی که با چالش‌های امروزی به خوبی سازگار شده‌اند ممکن است تحت فشار تقاضاهای جدید سرخم کنند یا اینکه پرداختن به آنها را غیرممکن سازند. به علاوه، کارمندان کلیدی ممکن است فاقد مهارت‌های لازم برای مقابله با پیچیدگی مضاعفی باشند که فرآیند رشد به ارمغان می‌آورد. این مقاله با بررسی تجربه‌های سه سازمان که با تنش‌های ناشی از اقدامات جدید برای رشد مواجه شدند، به دنبال نشان دادن اینگونه مشکلات و گرفتاری‌ها است و چند شیوه را برای مقابله با آن ارائه می‌دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 21:50 |

شعر اول رو حمید مصدق گفته بوده که فکر کنم همه خوندن یا شنیدن :

تو به من خنديدي و نمي دانستي
من به چه دلهره از باغچه همسايه سيب را دزديدم
باغبان از پي من تند دويد
سيب را دست تو ديد
غضب آلود به من كرد نگاه
سيب دندان زده از دست تو افتاد به خاك
و تو رفتي و هنوز،
سالهاست كه در گوش من آرام آرام
خش خش گام تو تكرار كنان مي دهد آزارم
و من انديشه كنان غرق در اين پندارم
كه چرا باغچه كوچك ما سيب نداشت

بعدها فروغ فرخزاد اومده و جواب حمید مصدق رو اینجوری داده:

من به تو خنديدم
چون كه مي دانستم


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 20:10 |
 هزینه بهره اگر از بانکهای معتبر باشه به شرح زیر قابل ثبت می باشند:
1- به هنگام اخذ تسهیلات
بانک                                       بد(به اندازه اصل تسهیلات در یافت شده)
مخارج انتقالی به دوره های آتی     بد (به اندازه سود تسهیلات)
                           تسهیلات                                                بس ( به اندازه اصل و فرع تسهیلات)

2- به هنگام سررسید اقساط و باز پرداخت اقساط تسهیلات :
هزینه بهره          بد ( به اندازه بهره قسط تسهیلات)
تسهیلات           بد  (به اندازه اصل و فرع قسط تسهیلات)  
                 مخارج انتقالی به دوره های آتی                            بس ( به اندازه بهره قسط تسهیلات)   
                 بانک                                                     بس ( به اندازه قسط برداشت شده از حساب)
لازم به ذکر است که هزینه بهره فقط به هنگام پرداخت ان قابل شناسایی می باشد و مخارج انتقالی به دوره های آتی جزء داراییها محسوب می شود و بر اساس اقساط تسهیلات به مرور مستهلک می گردد. البته در تراز نامه بصورت مجزا افشا نمی شود و در یادداشت همراه مربوط به تسهیلات افشا می گردد.(مانند استهلاک دارایی ثابت)

+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 20:48 |

     

جانی ساعت ۲ از محل کارش خارج شد و چون نیم ساعت وقت داشت تا به محل کار دوستش برود، تصمیم گرفت با همان یک دلاری که در جیب داشت ناهار ارزان قیمتی بخورد و راهی شرکت شود.چند رستوران گران قیمت را رد کرد تا به رستورانی رسید که روی در آن نوشته شده بود: ”ناهار همراه نوشیدنی فقط یک دلار”.

جانی معطل نکرد، داخل رستوران شد و یک پرس اسپاگتی و یک نوشابه برداشت و سر میز نشست.گارسون برایش دو نوع سوپ، سالاد، سیب زمینی سرخ کرده، نوشابه اضافه، بستنی و دو نوع دسر آورد و به اعتراض جانی توجهی نکرد که گفت: ”ولی من این غذاها رو سفارش ندادم.”گارسون که رفت جانی شانه ای بالا انداخت و گفت: ”خودشان می فهمند که من نخوردم!”اما جانی موقعی فهمید که این شیوه آن رستوران برای کلاهبرداری است که رفت جلو صندوق و متصدی رستوران پول همه غذاها رو حساب کرد و گفت ۱۵ دلار و ۱۰ سنت.

جانی معترض شد: ”ولی من هیچ کدوم رو نخوردم!” و مرد پاسخ داد ”ما آوردیم، می خواستین بخورین!”جانی که خودش ختم زرنگ های روزگار بود، سری تکان داد و یک سکه ۱۰ سنتی روی پیشخوان گذاشت و وقتی متصدی اعتراض کرد، گفت: ”من مشاوری هستم که بابت یک ساعت مشاوره ۱۵ دلار می گیرم.”متصدی گفت: ”ولی ما که مشاوره نخواستیم!” و جانی پاسخ داد: ”من که اینجا بودم! می خواستین مشاوره بگیرین!”و سپس به آرامی از آنجا خارج شد.

+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 20:36 |

چرخه ی عمر محصول از مفاهیم مهم بازاریابی است. در بازاریابی برای هر محصول جدیدی که وارد بازار می شود، یک چرخه ای قائل هستند که محصول در طول عمرش مراحل مختلف آن را طی می کند. مراحلی که هر کدام ویژگیهای خاصی دارند و نیازمند اقدامات ویژه ای هستند تا سازمان را قادر سازد که به بهترین شکل از آن محصول سود ببرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:53 |
        
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:47 |
باگذشت سالها از سیستم تولید تویوتا اما هنوز آنچه درون شركت اتفاق می افتد به صورت معمایی باقی مانده است. در اینجا به بررسی قوانینی می پردازیم كه به تویوتا چنین امتیاز رقابتی را داده است.

سیستم تولید تویوتا مدتها منشا كارایی بالا و برجسته در شركت تویوتا بوده است. شاخصها و عملكردهای متمایز این سیستم، نظیر كارتهای كانبان KANBAN ، حلقه های كیفیت به طرز گسترده ای در سایر جاها معرفی شده است. در واقع شركتهای بزرگی نظیر جنرال موتورز، فورد و كرایسلر در حالی كه تلاشهای داخلی خود را دنبال می كنند، مستقلاً به دنبال ایجاد بسترهایی برای توسعــــه سیستم های تولیدی نظیر سیستم تولید تویوتا هستند.

بــــرای درك چگونگی موفقیت تویوتا می بایست این پارادكس شكافته شود. توصیفهای غیرقابل انعطاف و سخت را بایستی عاملی مهم برای ایجاد خلاقیت و انعطاف پذیری در نظر گرفت. این نتیجه حاصل چهار سال مطالعه در این سیستم است كه روی بیش از ۴۰ شركت در آمریكا، اروپا و ژاپن صورت گرفته است. این مطالعات نشان داد كه برای خارجیان (افراد خارج از سیستم تویوتا) كلید درك سیستم تولید تویوتا، «ایجاد جامعه ای از دانشمندان» توسط شركت است.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:39 |

از قرون تولید دستی تا عصر تولید ناب !

دو انقلاب در ابتدا و انتهای قرن بیستم رخ داد ؛ انقلاب آغازین همانا ظهور تولید انبوه و پایان عصر تولید دستی بود و انقلاب پایانی ظهور تولید ناب و خاتمه یافتن عصر تولید انبوه است . اكنون جهان در آستانه عصری جدید به سر می‌برد ، عصری كه در آن دگرگونی شیوه‌های تولید محصولات و ساخته‌های بشر چهره زندگی او را یكسره دگرگون خواهد كرد . پس از جنگ جهانی اول هنری فورد و آلفرد اسلون (مدیر جنرال موتورز) تولیدات صنعتی جهان را از قرون تولید دستی كه شركتهای اروپایی رواج داده بودند ، بدرآوردند و به عصر تولید انبوه كشاندند ؛ با ترویج این شیوه تولید در تمام صنایع ، ایالات متحده رهبر جدید شیوه‌های تولیدی گردید و صنعت خودروسازی ، موتور و قلب تپنده اقتصاد این كشور شد . در همین راستا ، پیتر دراكر در سال 1946 لقب صنعت صنعتها را به صنعت خودروسازی اطلاق كرد . همچنین تولید ناب در سالهای پایانی جنگ جهانی دوم توسط تای‌چی‌اوهنو درشركت خودروسازی تویوتا در ژاپن مطرح گردید . مبحث تولید ناب در سال 1990 توسط جیمز ووماك و همكارانش از دانشگاه MIT در قالب یك كار تحقیقاتی با عنوان ماشینی كه جهان را تغییر داد منتشر گردید . او و همكارانش ، تولید ناب را به عنوان تركیبی از مدل تولید سنتی فورد و مدل كنترل اجتماعی در محیط تولید ژاپنی می‌شناسند ؛ بنابراین بحث تولید ناب و نیز سایر شیوه‌های تولیدی با صنعت خودروسازی گره خورده است و برای توصیف شیوه تولید ناب نیاز به بررسی سه شیوه تولیدی بالاست تا با مقایسه آنها تفاوت و امتیازاتشان معلوم گردد .  


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:36 |

كايزن تركيبي دو كلمه اي از يك مفهوم ژاپني است كه تعريف آن تغيير به سمت بهتر شدن يا بهبود مستمر و تدريجي است. در واقع كايزن بر اين فلسفه استوار است كه براي ايجاد بهبود در سازمان ها لازم نيست به دنبال تغييرات انفجاري يا ناگهاني باشيم ، بلكه هر نوع بهبود يا اصلاح به شرط آنكه پيوسته و مداوم باشد، ارتقاي بهره وري را در سازمان ها به ارمغان خواهد آورد.

KAI + ZEN = KAIZEN

بهبود مستمر و تدريجي با بهره گيري از مشاركت كاركنان

در نگاه كايزني براي تحقق بهبود تدريجي و مستمر در سازمان ها بايد سه اقدام اساسي زير صورت بگيرد :

۱- كليه فعاليت هايي كه هزينه زا هستند ولي ارزشي توليد نمي كنند (Muda ) بايد حذف شوند .

۲- فعاليت هايي كه به شكلي در جاي ديگري به صورت موازي انجام مي شوند ( Muri ) با يكديگر تلفيق شوند.

۳- آن دسته از فعاليت هايي كه براي تكميل و بهبود سطح كيفي خدمات لازمند (Mura ) به فعاليت هاي سازمان افزوده شوند. اين حركت يا نهضت MU3 اساس اقدامات كارگاه آموزشي گمبا كايزن ( كايزن عملي ) را تشكيل مي دهد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:33 |

مقدمه


بسیاری از متقاضیان پروژه ها ، واحدهای تولیدی و صنعتی برای اخذ وام به دنبال تهیه امکان سنجی فنی و اقتصادی هستند و کوچکترین اهمیتی برای بررسی میزان درستی آن از خود نشان نمی دهند و پس از اخذ وام آنرا بایگانی می کنند ، به قول سعدی :


خشت اول چون نهد معمار کج             تا ثریا می رود دیوار کج


هنگام شروع پروژه و یا بهره برداری از کارخانه نیز غفلت بزرگ دیگری را انجام می دهند و آن عدم به روز رسانی طرح توجیهی برای بررسی بازگشت سرمایه در سالهای پیش بینی شده در در سند مذکور بوده لذا هیچگونه معیار درستی برای ارزیابی از عملکرد مدیر بهره بردار و یا مدیر کارخانه وجود ندارد و سرمایه گذار دچار سردرگمی می شود.


گزارش توجیهی معادل واژه انگلیسی Feasibility Study Report می باشد و عبارتست از گزارشی که توجیه پذیری یک طرح را از جنبه های مختلف بازار، فنی و مالی مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد. بطور کلی یک گزارش توجیهی از سه بخش به شرح موارد ذیل تشکیل یافته است.1 - مطالعه بازار: معادل واژه انگلیسی Market Study بوده که جنبه های مختلف بازار محصول (محصولات) طرح از جمله عرضه، تقاضا، کمبود، بازار هدف و ... را مورد مطالعه قرار می دهد.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:31 |
                                        

۱. طول رزومه: فقط یک صفحه. استثنایی وجود ندارد.


۲ . قالب‌بندی: رزومه‌ی شما باید در عین داشتن فضای خالی بسیار که آن را جذاب می‌کند، تمیز و خوانا باشد. اندازه‌ی فونت‌ها را در بخش‌های مختلف یکسان نگه دارید و از بولد یا ایتالیک کردن متن برای افکت دادن به فونت‌ها بهره بگیرید. از فونت‌های زیبا و گرافیکی بپرهیزید. برخی دانش‌جویان ممکن است بگویند: “خوب من باید توجه کارفرما را یه جوری جلب کنم دیگه.” من در جواب این افراد می‌گویم: با این کار تنها توجه منفی آن‌ها را جلب خواهید کرد. انرژی‌تان را روی محتوا صرف کنید؛ نه ظاهر!


۳ . اطلاعات تماس: مطمئن شوید که آدرس ای‌میلی که نوشته‌اید، حرفه‌ای باشد. استفاده از نام خودتان به‌ترین شرط‌بندی است. مجددا حواس‌تان باشد که این‌جا جای خلاقیت به خرج دادن با استفاده از آی‌دی‌هایی مثل “mamaadgentleman” یا “farzanehjoon” نیست! آدرس محل زندگی دایمی و هم‌چنین دانشگاه‌تان را در رزومه‌تان بنویسید. اگر فقط باید یک آدرس را بنویسید، آدرسی را بنویسید که به محل کار نزدیک‌تر است. من با دانش‌جویی کار می‌کردم که با وجود رزومه‌ی بی‌نظیری که داشت، هیچ دعوت‌نامه‌ای برای مصاحبه دریافت نکرده بود. مشکل او چه بود؟ آن دختر خانم آدرس منزل‌شان را که در اهواز بود می‌نوشت و برای کاری تمام وقت در مشهد اقدام می‌کرد!


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:19 |

resume2  300x208 آموزش نوشتن رزومه

بعضی از کارجویان دائما شکایت می کنند که چرا با وجود داشتن مدارج تحصیلی بالا و معدل خوب نمی توانند شغل دلخواهشان را پیدا کنند؟ خواندن این مطلب تنها ۵ دقیقه از وقت شما را می گیرد اما می تواند مسیرزندگی شغلی آینده تان را عوض کند.

رزومه چیست ؟ رزومه سندی است بین یک تا پنج صفحه که شما را به بهترین حالت توصیف می کند. به خاطر داشته باشید که رزومه ، فرم درخواست کار نمی باشد و هدف از تکمیل آن متقاعد کردن کارفرماست تا از بین چندین داوطلب شما را برای مصاحبه انتخاب کند.

یک رزومه به طور کلی باید شامل موارد زیر باشد :

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:27 |
شروع یک کسب و کار از جالب ترین عملکردهایی است که یک فرد می تواند داشته باشد. بیش از 10 میلیون نفر هر ساله کسب و کاری را آغاز می کنند و در نتیجه هر ساله بیش از سه میلیون کسب و کار کوچک ایجاد می شود. کارآفرینی مزایای متعددی دارد. درک ابعاد این رقابت و طرح یک کسب و کار دقیق و کارآمد می تواند منجر به شروع یک کسب و کار موفق شود. آیا عملکرد شما از این مراحل پیروی می کند؟ سعی کنید آنچه را که دیگران انجام می دهند بررسی کنید تا به چگونگی شروع کار پی ببرید.سنجش میزان آمادگی برای شروع کسب و کار

با وجود اینکه کارآفرینی می تواند منجر به موفقیت های زیادی برای شما شود، ولی باید زمانی را صرف سنجش آمادگی خود برای شروع آن کنید. در کسب و کار هیچ ضمانتی وجود ندارد اما شما می توانید با طرح یک نقشه مناسب و بررسی دقیق شانس موفقیت خود را افزایش دهید. در ابتدا نقاط ضعف و قوت خود را به عنوان یک دارنده کسب و کار مورد ارزیابی قرار دهید. به دقت به پرسش های زیر پاسخ دهید.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:15 |
         

امروزه لفظ واژه استاندارد فقط به تولیدات کارخانه ای منحصر نمی شود بلکه شامل همه مواردی است که مستقیم یا غیرمستقیم به زندگی ما مربوط است. از قد و وزن بچه هایی که به دنیا می آیند گرفته تا کیفیت و کمیت غذاها، بیلچه ای که با آن باغچه را زیر و رو می کنیم تا خوردن روزانه نمک و … البته اندازه میزهای کار و اتاق کار و دوری و نزدیک ما به رایانه و نور محل کار و … که به گمان محققان رعایت نکردن این شرایط به افزایش بازده کاری و دیر خسته شدن ما منجر می شود. این مقاله را چنان چه شاغلید حتما بخوانید و اگر، هم در محل کارتان و هم در خانه از رایانه استفاده می کنید با دقت بیشتری بخوانید؟


به روشنی معلوم نیست که متولی قانونی اتاق کار در کشور ما کدام مرجع و یا سازمانی است اما این مورد در اروپای غربی و امریکا هم استاندارد دارد و هم به طور قانونی در محیط های کار پیگیری و اجرا می شود.............


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:12 |

همواره جذب و بكار گیری نیروی انسانی از مسائل حساس و مهم در سازمانها می باشد. راه های گوناگونی تا به حال مورد استفاده قرار گرفته است همچون آزمون كتبی و مصاحبه. اما با توسل به خلاقیت، راههای بیشماری وجود دارد كه می تواند ریسك یك استخدام مطلوب را به حداقل برساند. در این مقاله به یكی دیگر از این روشهای نو در جذب نیرو اشاره می كنیم و به تحلیل این شیوه خاص می پردازیم.

به تازگی یک شرکت ژاپنی، کوهپیمایی را یکی از شروط استخدام و قبول کارمند قرار داده است. این یکی از خلاقانه ترین تصمیماتی است که تا حالا در زمینه منابع انسانی و جذب و استخدام نیروی پرسنلی به گوش رسیده است. وقتی با دقت بیشتری در تار و پود این شرط عجیب و غریب استخدامی بنگریم می توانیم به پیامدها و نکات ارزنده این تصمیم پی ببریم. این شرط از چندین زاویه و با تکیه بر چندین صفت مشخصه مثبت، مسائلی را در ابعاد گوناگون اجتماعی، فکری، جسمی و فرهنگی به ما نشان می دهد که ما در ذیل به 11 مورد آن اشاره ای مختصر می کنیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:5 |

مدیریت یک پروژه از جمله کارهاییست که به ظاهر پیچیدگی خاصی ندارد، اما نیازمند مهارت هاییست که بدون داشتن آنها چندان نباید به نتیجه گیری آن خوشبین بود. پروژه های سرمایه گذاری هم از این قاعده مستثنی نیستند.

اطمینان از حصول نتیجه در یک پروژه به ویژه از نوع سرمایه گذاری بدست نمی آید، مگر با داشتن برنامه ریزی، سازماندهی، مدیریت و تامین منابع مالی.


در این گزارش 10 نکته را به شما خواهیم گفت که مهارت شما را در مدیریت پروژه ها افزایش خواهد داد.1- آشنایی با اصطلاحات مربوط به پروژه
برای هر پروژه و کار تخصصی همیشه اصطلاحات تخصصی وجود دارد و در راه انجام کار ممکن است به اصطلاحاتی برخورد کنید که پیچیده تر و سخت تر از تصور شما باشند. پس توصیه اکید این است که قبل از انجام هر کار تخصصی با اصطلاحات آن آشنایی پیدا کنید.
این آشنایی به شما کمک می کند تا درک عمیق تری از گفت و گو های اطرافیان و کاری که درگیر آن هستید پیدا کنید.
بد نیست بدانید که اصطلاحات خاص می توانند از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 18:3 |

مترجم: م.زارع
پیدا کردن سرمایه‌گذاران به اصطلاح غیررسمی برای تامین مالی (از طریق خرید سهام یا دادن قرض)، در یک شرکت کوچک آسان نیست. این متن به شما کمک می‌کند که بفهمید، سرمایه‌گذاران رسمی چه ویژگی‌هایی دارند.

اگر شما یک کارآفرین هستید، شاید زمانی بوده است که به دنبال جوابی برای این سوال گشته‌اید: «سرمایه‌اي که نیاز دارم را از کجا می‌توانم تامین کنم؟» برای بیشتر مردم پاسخ سوال این است: از پس‌انداز شخصی خود یا از جریان وجوه نقد کسب‌وکار. اما برای برخی دیگر، محل تامین آن نیاز، «پول دیگران» است.
منبع بی‌شمار سرمایه خارجی برای کارآفرینان، از بانک تا اعتباردهندگان مبادلاتی، کارت‌های اعتباری، و سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر را دربرمی‌گیرد. گرفتن یک وام از یک فرد خارج از سازمان، معمول‌تر از جذب سرمایه‌گذاری سهام است و برخی از منابع، مثل شرکت‌های کارت اعتباری، مبالغ کوچکی پول را در اختیار تعداد زیادی از افراد می‌گذارد، در حالی که دیگران نظیر سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر، مبالغ بزرگ‌تری را در اختیار تعداد انگشت‌شماری از کمپانی‌ها قرار می‌دهد. اما یک منبع وجود دارد که در کتاب‌ها و جزوات به تناوب با عنوان «سرمایه‌گذاران غیررسمی» از آنها یاد می‌شود. این اصطلاح توامان دوستان و اعضای خانواده و منجیان تجاری را به ذهن متبادر می‌سازد.
چه تعداد سرمایه‌گذار غیررسمی وجود دارد؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:4 |
ابزاري براي يكپارچه‌سازي اطلاعات در سازمان

مترجم: محمدجعفر نظری
طرح‌ریزی منابع سازمانی (ERP) درصدد آن است که همه اجزاي یک سازمان را در قالب تنها یک سیستم‌ رایانه‌ای، یکپارچه کند؛ به نحوی که با همان سیستم‌ بتوان پاسخگوی نیازهای خاص بخش‌های مختلف بود.

ساختن یک نرم‌افزار برای برطرف کردن نیازهای کارکنان در همه بخش‌ها، چه مالی و چه نیروی انسانی و حتی انبارداری یک کار بزرگ است. این در حالی است که هر کدام از این بخش‌ها معمولا سیستم‌ رایانه‌اي خاص خود را دارند که برای انجام کارهای خاص آن بخش بهینه‌سازی شده است.
اما ERP همه آنها را در قالب یک سیستم‌ نرم‌افزاری یکپارچه جمع‌آوری می‌کند؛ سیستمی که تنها یک پایگاه داده دارد و بخش‌های مختلف می‌توانند به راحتی به آن دسترسی داشته باشند و اطلاعات لازم را ردوبدل نمایند.
چگونه یک سیستم‌ طرح‌ریزی منابع سازمانی می‌تواند عملکرد کسب‌وکار یک سازمان را بهبود ببخشد؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 10:33 |

عباس وفادار*
محمد كاظم تقدير**
سارا خجسته سيكارودي***
شکی وجود ندارد که یکی از مهم‌ترین راه‌های دستیابی به سلامت اداری در نظام هر کشوری، مبارزه با رشوه خواری است و شاید از همین رو است که بسیاری کشورهای جهان تلاش می‌کنند ساز و کارهای قانونی خود را در این زمینه ارتقا دهند. متاسفانه باید پذیرفت نظام اداری ایران در حال حاضر، تا دستیابی به جایگاه مطلوب خود راه درازی در پیش دارد.

تصویب جدیدترین قانون مبارزه با ارتشا در انگلستان در سال گذشته، که به حق دارای ساز و کارهای بسیار پیشرفته‌ای برای مبارزه با رشا و ارتشا است، فرصتی مناسب است تا ضمن بررسی اجمالی این قانون، نقاط قوت و ضعف مجموعه قوانین موجود در نظام حقوقی ایران را با کشوری که دارای درجه مطلوبی از حیث سلامت نظام اداری است، بسنجیم.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 10:31 |

روزی، سنگتراشی که از کار خود ناراضی بود و احساس حقارت می کرد، از نزدیکی خانه بازرگـانی رد می شد. در باز بود و او خانه مجلل، باغ و نوکران بازرگان را دید و به حال خود غبطه خورد و با خود گفت: این بازرگان چقدر قدرتمند است! و آرزو کرد که مانند بازرگان باشد.
در یک لحظه، او تبدیل به بازرگانی با جاه و جلال شد. تا مدت ها فکر می کرد که از همه قدرتمند تر است، تا این که یک روز حاکم شهر از آنجا عبور کرد، او دید که همه مردم به حاکم احترام می گذارند حتی بازرگانان. مرد با خودش فکر کرد: کاش من هم یک حاکم بودم، آن وقت از همه قوی تر می شدم!


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 19:19 |

«چگونه ثروتمند شويم؟» پرسش متداولي است كه همواره نه‌تنها سرمايه‌گذاران بازارهاي مختلف بلكه مردم عادي به دنبال پاسخ آن هستند.علامت سوال بزرگي كه البته به طور معمول پاسخ مشخصي براي آن پيدا نمي‌شود و گاهي به ياس و نااميدي علاقه‌مندان به ثروت منجر مي‌شود.

هرچند نمي‌توان پاسخ دقيق و روشني براي راه‌هاي ثروتمند شدن و موفقيت در سرمايه‌گذاري پيدا كرد، ولي موشكافي در زندگي، منش، روش كار و نوع نگاه سرمايه‌گذاران موفق دنيا مي‌تواند دست‌كم نقشه راه رسيدن به ثروت واقعي را به سرمايه‌گذاران نشان دهد و چه بسيارند سرمايه‌گذاران موفقي كه با استفاده از ديدگاه‌ها و روش‌هاي ثروتمندان موفق توانسته‌اند كه به ثروت مطلوب خود دست يابند.
در نوشتار جذاب پيش رو بخشي از «7 گناه نابخشودني سرمايه‌گذاران» برگرفته از كتاب «23 اصل موفقيت وارن بافت» ثروتمندترين مرد جهان در سال 2009 گنجانده شده است، تا سرمايه‌گذاران بازارهاي مالي با بخشي از ديدگاه‌ها و روش‌هاي سرمايه‌گذاران مشهور و موفق دنيا آشنا شوند.
مي‌توانيد حرف مرا در اين مورد جدي نگيريد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 16:6 |

گارو هوانسيان‌فر*
مخاطبین این نوشتار حسابرسان و حسابرسان ارشد در موسسات حسابرسی معتبر هستند. شرکت آلفا در پایان سال مالی خود از انبار لوازم یدکی، موجودی‌گیری به عمل نمی‌آورد.

مدیریت شرکت آلفا به درخواست حسابرس برای انجام موجودی‌گیری جواب رد داده و در پاسخ به او اظهار داشته که حسابرس شخصا به انبار لوازم یدکی مراجعه کند و هر چند قلم از هر جنسی که در انبار لوازم یدکی موجود است را انتخاب و از انبار دار شرکت بخواهد که آنها را شمارش و حسابرس، شمارش به عمل آمده را با کارت‌های انبار و کاردکس حسابداری مطابقت دهد.حسابرس شرکت به انبار لوازم یدکی مراجعه کرده و از انبار دار شرکت خواسته است که از هر قفسه از قفسه‌های موجود در انبار لوازم یدکی، یک یا دو قلم را بنا به تشخیص حسابرس شمارش و تعداد آنها را با کارت‌های انبار و لیست لوازم یدکی انبار که پرينت آن را از قسمت امور مالی شرکت برده مطابقت داده است. حسابرس همچنین تعدادی از اقلام پرينت کامپیوتری که از دفتر مرکزی آورده، انتخاب کرده و از انبار دار خواسته است که آنها را برای او شمارش کند و شمارش به عمل آمده را با تعداد یا مقدار لیست يادشده مطابقت داده است. در شمارشی که بدین وسیله به عمل آمده، یا اختلافاتی وجود نداشته یا اختلافات بسیار جزئی بین موجودی انبار و تعداد اقلام طبق کارت انبار و لیست پرينت کامپیوتری وجود داشته که کاملا قابل اغماض است. حسابرس همچنین تعداد یا مقدار قید شده در لیست پرينت کامپیوتری را با تعداد یا مقدار اجناس لوازم یدکی انبار طبق کارت انبار به صورت نمونه‌ای مطابقت داده و مغایرتی در آنها نیافته است.حال با توجه به اینکه کلیه اقلام انبار لوازم یدکی شمارش نشده و تعدادی را که حسابرس آنها را با کمک انبار‌دار شمارش کرده درصد قابل ملاحظه‌ای از کل موجودی انبار نيست و نظر به اینکه مبلغ موجودی لوازم یدکی در انبار کارخانه در پایان سال مالی قابل توجه است (چه نسبت به کل موجودی‌ها و چه نسبت به جمع دارايی‌های جاری)، حسابرس شرکت آلفا در رابطه با موجودی لوازم یدکی انبار شرکت آلفا آیا باید بندی در گزارش خود درج کند؟ چه نوع بندی و آیا این بند قبل از بند اظهار نظر حسابرس می‌آید یا بعد از آن؟ اظهار نظر حسابرس در این رابطه به چه صورت خواهد بود؟
دنیای اقتصاد

+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:58 |
بي‌عدالتي در ماده 189 قانون ماليات‌هاي مستقيم

عباس وفادار*
در ماده 189 قانون ماليات‌هاي مستقيم چنين آمده است: «اشخاص حقوقي و همچنين اشخاص حقيقي موضوع بندهاي (الف) و (ب) ماده 95 اين قانون، چنانچه طي سه سال متوالي ترازنامه و حساب سود و زيان و دفاتر و مدارك آنان مورد قبولي قرار گرفته باشد و ماليات هر سال را در سال تسليم اظهارنامه بدون مراجعه به هيات‌هاي حل اختلاف مالياتي پرداخت كرده باشند، معادل 5 درصد اصل ماليات سه سال يادشده علاوه بر استفاده از مزاياي مقرر در ماده 190 اين قانون به عنوان جايزه خوش حسابي از محل وصولي‌هاي جاري پرداخت يا در حساب سنوات بعد آنان منظور خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:54 |

مترجم: زهره همتیان
خلاقیت ریشه نوآوری است. اما چگونه می‌توانید افراد خلاق مناسبی را برای شرکت خود پیدا کنید؟ از بهترین مدیران خلاق، استادان بازاریابی و طرفداران نیروی انسانی خواستیم تا در مورد راهکارهای استخدام خلاق‌ترین افراد نکاتی را برای ما بازگو کنند.

هر شرکتی خواهان به کارگیری نوآوری به هر شیوه‌ای است و نوآوری از خلاقیت نشات می‌گیرد. اما خلاقیت از کجا ناشی می‌شود؟ گاهی اوقات پیدا کردن فردی خلاق برای شرکتتان مثل این است که به دنبال ویژگی‌های هنرمندانه می‌گردید. افراد خلاق اغلب آدم‌های متفاوتی هستند: کمتر نگران میزان سود هستند، کمتر با دنیای مدیران تجاری و سود خالص شرکت‌ها مرتبط‌اند و در به کارگیری انبوهی از ایده‌های بزرگ و طرح‌های عالی استادند. خواه شما در پی استخدام یک طراح وب باشید، خواه به دنبال جذب یک انیماتور یا آگهی نویس خلاق باشید، چند نکته وجود دارد که می‌تواند در به کارگیری صحیح افراد خلاق به شما کمک کند. ما با 10 مدیر خلاق، روسای منابع انسانی و مدیران بازاریابی خلاقانه، صحبت کردیم تا بهترین مشاوره‌ها را برای استخدام فرد خلاق به شما ارائه دهند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:48 |

عباس وفادار*
يكي از اقدامات سازمان امور مالياتي كه موجب تضييع حقوق مالياتي موديان شده، رد دفاتر و تشخيص علي‌الراس ماليات آنان به بهانه ثبت نشدن پيش فاكتور ارائه شده به بانك‌ها براي اخذ تسهيلات در دفاتر حسابداري است. مستند انجام اين كار نيز چند مورد اظهار نظر مديركل فني مالياتي سازمان امور مالياتي در اين مورد بوده است.

مدت‌هاست كه بسياري از اشخاص براي اخذ تسهيلات به منظور خريد اقلام مورد نياز، اقدام به دريافت پيش فاكتور از فروشندگان كرده و بانك نيز با صدور چكي در وجه صادر كننده پيش فاكتور، اقدام به اعطاي تسهيلات به متقاضي مي‌كند. سپس چك به صادركننده پيش فاكتور تحويل و فاكتور فروش رسمي صادر و اقلام مربوطه به خريدار كه همان وام‌گیرنده است، تحويل مي‌شود. در برخي موارد، وام‌گيرنده به دلايل متعدد از انجام خريد اقلام مورد نظر منصرف مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:38 |

گارو هوانسيان‌فر*
به زودی آزمون جامعه حسابداران رسمی ایران برگزار خواهد شد و امیدوارم که کلیه شرکت‌کنندگان در این آزمون، با توجه به سطح سوالات دوره‌های قبل، آمادگی کامل را برای این آزمون داشته باشند و دیگر شکایتی از مشکل بودن سوالات آزمون جامعه به عمل نیاورند.

همانطور که بارها تکرار کرده‌ام، مدرک جامعه حسابداران رسمی ایران یک مدرک حرفه‌ای (Professional) است و در نتیجه سطح آزمون آن باید بسیار بالا و در شأن یک انجمن (جامعه) حرفه‌ای باشد. در انجمن‌های حرفه‌ای معتبر دنیا، سوالات هر نوبت آزمون، از نوبت قبلی مشکل تر می‌شود و شرکت‌کنندگان باید تسلط کامل در کلیه مطالب موضوعات آزمون داشته باشند.
برای شرکت در چنین آزمون‌هایی، باید ماهها وقت کافی برای مطالعه صرف شود. البته با مطالعه عمقی و با درک کامل کلیه مطالب. نمی‌توان یک ماه قبل از آزمون مرخصی از کار گرفت و روزانه 12 ساعت یا بیشتر برای مطالعه وقت گذاشت و انتظار داشت که در آزمون یک انجمن (جامعه) حرفه‌ای قبول شد.
کسی که می‌خواهد در چنین آزمون‌هایی شرکت کند، باید ضریب هوشی بالایی داشته باشد و پایه مطالعاتی قبلی او قوی باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:32 |

عباس وفادار*
به موجب مفاد ماده 190 قانون ماليات‌هاي مستقيم: «علي‌الحساب پرداختي بابت ماليات عملكرد هر سال مالي قبل از سر رسيد مقرر در اين قانون براي پرداخت ماليات عملكرد، موجب تعلق جايزه‌اي معادل يك‌درصد مبلغ پرداختي به ازاي هر ماه تا سررسيد مقرر خواهد بود كه از ماليات متعلق همان عملكرد كسر خواهد شد».

همان‌گونه كه مشخص است متن قانوني يادشده بالا در برگيرنده «هر نوع علي‌الحساب پرداختي است» و در آن اشاره‌اي به اين كه علي‌الحساب پرداختي بايد شخصا توسط مودي، يا توسط نماينده مودي واريز شود يا توسط اشخاص ثالث از درآمد مودي كسر و واريز شود، ندارد.
از سوي ديگر، ماده 104 قانون ماليات‌هاي مستقيم تكليفي را براي برخي اشخاص حقيقي و كليه اشخاص حقوقي و وزارتخانه‌ها، موسسات دولتي، شهرداري‌ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداري‌ها در كسر 5درصد علي‌الحساب ماليات از موديان در پرداخت‌هاي موضوع اين ماده قانوني تعيين كرده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:24 |

گارو هوانسيان‌فر*
زمان زیادی تا تاریخ آزمون جامعه حسابداران رسمی ایران باقی نمانده است. بنابراین، افرادی که می‌خواهند در این آزمون شرکت کنند، باید از خیلی وقت پیش، خود را برای این آزمون آماده می‌کردند. در هر حال، از این تاریخ به بعد هم بر مطالعات خود بیافزایید تا بتوانید در اين آزمون موفق شوید.

بعضی‌ها یا بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون معتقدند که من شخصی سخت گیر هستم و می‌خواهم تعداد بسیار کمی افراد، عضو جامعه حسابداران رسمی ایران شوند و به قولی بازار حسابدار رسمی را به صورت انحصاری نگه دارم. اما من به هیچ وجه در این مورد دخالتی ندارم و جزو تصمیم گیرندگان نیز نیستم. من فقط یک حسابرس ساده و عاشق رشته حسابرسی هستم، البته این عشق همیشه يکطرفه بوده است!
موضوع را خیلی بی پرده و واضح و آشکار بیان می‌کنم و با کسی هم تعارفی ندارم، همان‌گونه که قبلا هم نداشته‌ام. مهم‌ترین مورد برای یک حسابدار رسمی بودن، داشتن دانش حرفه‌ای است. این دانش هم فقط با مطالعه مداوم کتب معتبر (نه کتب جزوه‌ای یا به قول زیدی، کتب میکروفنی) به‌دست می‌آید. منظور از کتب جزوه‌ای کتبی هستند که در سطح بسیار پایین و در حد یک جزوه آسان نوشته شده اند و در حقیقت این کتب قبلا به صورت جزوه بوده که بعدا جلدهای رنگین و جذاب روی آنها کشیده و به صورت کتب درآورده شده که متاسفانه مورد پسند و استقبال بسیار زیاد دانشجویان و حتی متاسفانه بعضی از مدرسین است، زیرا مطالب ساده به زبان ساده نوشته شده است و خوانندگان آنها غافل از اصل قضیه هستند که با خواندن چنین کتبی و کسب نمرات عالی در دانشگاه‌ها، در آينده دچار مشکلات عدیده در آزمون‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها، جامعه حسابداران رسمی، سایر مراکز آموزشی و در کار حسابداری و حسابرسی می‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در پنجشنبه هفدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 15:20 |
خلاصه:

اکثر شرکت‌ها زمان کافی را برای بررسی تمام عوامل مؤثر در فروش خود صرف نمی‌کنند و تلاش نمي‌كنند كه اشتباهاتشان را جست‌وجو کنند، نقاط قوت خود را بشناسند و بفهمند چگونه بهتر عمل کنند. تصور اینکه هر فروشی برای مشتری یا برای فروشنده منفعت دارد اشتباه است.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 0:38 |
خلاصه:

كسب و كارهاي پيشرو با ايجاد مديريت دانش سعي در كنترل دارايي هاي عقلايي و ايجاد ارزش دارند. پيتر ربورتسون مدير ارشد اجرايي در شركت توليدي chevron usa اخيرا مزاياي مديريت دانش را به اين شرح برشمرده است:
"واقعيت خوب براي كسب و كار مديريت دانش و تسهيم بهترين تجارب است.هرچه ما سريعتر و بهتر و اثربخش تر ايده هاي خود را تسهيم كنيم ، ما محصولات بهتري مي توانيم توليد كنيم ،به مشتري بهتر خدمت ارايه بدهيم و در كاركنانمان تعهد ايجاد كنيم".
كنترل سرمايه هاي عقلايي چطور مي تواند سودآور باشد؟اين مقاله سعي در توصيف گامهايي دارد كه سازمان بايد براي اجراي موفقيت آميز مديريت دانش طي كند .چالشهاي مديريت دانش در سازمانها در ارتباط با محتوا ، افراد و مسايل اقتصادي است.به هر حال ، اين تكنولوژي در نهايت سازمان را قادر به مديريت تجارب و دارايي هاي عقلايي خود مي كند.
هر چند در آغاز ، چالشهاي مديريت دانش به نظر پر ريسك مي آمد .تام داونپورت مدير برنامه مديريت اطلاعات در دانشگاه تگزاس معتقد است كه "مديريت دانش پرهزينه ، سياسي و بدون توقف است اما فرآيندي است كه سازمان نمي تواند از آن اجتناب كند." اوسپس اين سئوال را مطرح مي كند كه "چقدر براي يك سازمان هزينه آن قابل اغماض تر از دانش كاركنانش است ؟"
در اين مقاله نگرشي عملي به مديريت دانش خواهيم داشت تا مزاياي واقعي مديريت دانش براي سازمان به ارمغان اورده شود.

ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط رسول صالحی در یکشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 0:36 |